Datum realizace: 1. 10. – 7. 10. 2023
Stát: Slovinsko
Město: Vipava
Vzdělávací mobility se ve slovinské Vipavě účastnilo 15 žáků 7. a 8. ročníku a tři pedagogové. Spolupráce byla navázana s Osnovna šola Draga Bajca Vipava.
Po příjezdu do Vipavy nás druhý den přivítali místní žáci s připravenými seznamovacími aktivitami a prohlídkou školy. Poté proběhla společná aktivita žáků obou škol – přírodovědné poznávání Vipavy zaměřené na tamní faunu a flóru (sběr materiálu k určování) a porovnávání přírodního prostředí Brna a Vipavy (čistota prostředí a výskyt druhů).
Třetí den proběhlo společné pozorování nasbíraného materiálu, mikroskopování a následně pozorování a sběr materiálu u řeky Vipavy. Odpoledne bylo doplněnou pozorováním krasových jevů v Postojanských jeskyních a návštěvou Vivária.
Čtvrtý den jsme společně zamířili do Osnovné školy Vrhpolje, kde jsme realizovali praktické aktivity v ekosystému sad v podobě péče o vinici a následně jsme absolvovali exkurzi do vinného sklepa se zaměřením na technologii zpracování vína s ohledem na ekologii.
Pátý den proběhl opět ve škole ve Vipavě a byl zaměřený na rozvoj jazykových a komunikačních dovedností. Odpoledne pak došlo k vzájemnému porovnávání přírodních nálezů a znalostí žáků a také ke shrnutí společných aktivit.
Šestý den byl vyplněn návštěvou přímořského Piranu a pozorování přímořského klimatu a porovnáním s předchozími poznatky.
Poslední den jsme se vydali na cestu zpět do ČR.
Erasmus+ vzdělávací mobilita žáků naší základní školy ve Slovinsku přinesla řadu významných výhod a přínosů. Prvním klíčovým aspektem bylo posílení mezikulturního porozumění mezi žáky. Účast v projektu umožnila žákům setkat se s novými kulturami, zlepšit své jazykové dovednosti a rozvinout schopnost respektovat a porozumět odlišnostem. Aktivity zaměřené na pozorování přírody, tvorbu preparátů a terénní cvičení u řeky umožnily žákům získat konkrétní zkušenosti a dovednosti spojené s přírodovědným výzkumem a ochranou životního prostředí. Dalším významným přínosem byl rozvoj sociálních a komunikačních dovedností. Seznamovací aktivity, diskuse o životním prostředí a jazykové workshopy umožnily žákům zlepšit své komunikační schopnosti, učit se spolupracovat v týmu a rozvíjet empatii v mezilidských vztazích. Tato mezinárodní zkušenost zvýšila jejich sebevědomí, otevřenost a schopnost adaptovat se na nové situace.
Celkově lze konstatovat, že Erasmus+ vzdělávací mobilita měla hluboký dopad na životy žáků, obohatila jejich vzdělání, rozvinula dovednosti a podpořila jejich mezikulturní a sociální porozumění. Tento projekt nejenže přinesl nové poznatky, ale také posílil jejich pohled na svět a otevřel jim dveře k novým možnostem a perspektivám v budoucnosti.
Během našeho pobytu ve Slovinsku jsme měli příležitost navštívit místní kulturní památky, muzea a přírodní rezervace, což doplnilo naše vzdělávací zážitky. Tato exkurze rozšířila naše znalosti o slovinské historii, kultuře a přírodě, a podpořila naši schopnost chápat různorodost Evropy.
Mobilita nejen rozšířila obzory našich žáků, ale také otevřela dveře ke spolupráci mezi školami. Navázali jsme kontakty s pedagogy ze slovinské školy, což nám umožní pokračovat ve společných projektech a výměnách v budoucnosti. V květnu 2024 navštívili slovinští žáci se svými učiteli naši školu a mohli jsme tak navázat na společné učení z našeho pobytu v jejich škole.
Mgr. Lenka Mrhačová, Tyršova ZŠ, Brno, Kuldova 38, koordinátorka výjezdu do Slovinska v rámci programu Erasmus+